Spánok bábätka
Časté nočné budenie, Nočné budenie, O spánku, Spánkové poradenstvo, Zaspávanie

Prečo sa bábätká často budia

Otázku “Prečo sa moje bábätko v noci často budí?” si kladie mnoho rodičov. Príčin, prečo vaše dieťatko spí v noci aj cez deň veľmi prerušovane, môže byť niekoľko. Často sa stretávame s názormi a mýtmi, že je to normálne a má to tak byť. Časté budenie a prerušovaný spánok nie je jediná cesta. Základom dobrého spánku sú vhodné spánkové návyky dieťatka a bábätka od útleho veku a zodpovedný, konzistentný a láskyplný prístup rodiča k spánku (Hysing, 2015). Spánok je totiž pre dieťa aj rodiča mimoriadne dôležitý.

Čo je normálny spánok bábätka

Na základe výskumov (napr. Hysing, 2015) vieme, že “nejaké” nočné budenie je normálne a prirodzené, najmä u menších bábätiek. Zároveň ale vieme, že pre deti vo veku 6-18 mesiacov je “normálne” (prirodzené) sa v noci zobudiť 1-3krát. Ak sa vaše dieťatko v noci budí častejšie, pravdepodobne sa jedná o problém so spánkovou asociáciou, spánkovým režimom alebo spánkovou hygienou. Bábätko vás naozaj “nepotrebuje” 10-krát za noc. Maminky často vidia obrovskú zmenu, keď zmenia spánkové návyky svojho bábätka.

Pri častom nočnom budení maminky často hľadajú odpoveď na niektororú z nasledujúcich otázok:

Môže byť hladné?

Novorodenci majú veľmi malé brušká a potrebujú sa preto dojčiť často. Staršie bábätká sa ale už v noci často dojčiť nepotrebujú. Od 4-5 mesiaca im úplne stačia 2-3 dojčenia alebo kŕmenia. Ak sa dojčíte v noci častejšie, máte pravdepodobne problém so spánkovou asociáciou. Tu je pár informácií o tom, prečo sa dojčené deti tak často budia.

Môže ho niečo bolieť?

Ak je bábätko choré alebo ho niečo bolí, časté nočné budenie je vtedy úplne prirodzené a normálne. Pokiaľ dieťatko nemá žiadne chronické ochorenie, časté nočné budenie a zlý denný spánok by nemal trvať viac ako niekoľko dní. Ak áno, dôvodom bude niečo iné. Hlboký spánok taktiež znižuje tlak a znižuje pocit bolesti, keď hlboko spíme, bolesť necítime takmer vôbec.

Sú to zuby?

Detičkám idú zuby v priebehu prvých dvoch rokov. To, že vám dieťatko prvé dva roky poriadne nespí, ale so zubami ani náhodou nesúvisí. Zuby môžu dieťatko trápiť niekoľko nocí, ale určite nie mesiace. Zúbky nie sú príčinou zlého spánku nepretržite počas 2-3 rokov a nespôsobujú ani 4,5 či 7 budení počas noci.

Neukladáte dieťatko spať príliš unavené?

Ak vie vaše dieťatko zaspať bez pomoci, tak sa určite zamyslite nad touto otázkou. Príliš unavené dieťatko má problém zaspať a zobúdza sa zo spánku s plačom, väčšinou po 30 minútach. Ak si myslíte, že bábätko poriadne unavíte a bude spať lepšie, ste na omyle. Zbytočne sa bábätku zvýši stresový hormón kortizol a ten spôsobí, že bábätko bude spať kratšie, prerušovanejšie a mnohokrát bude aj ťažko zaspávať.

Spí vaše dieťatko cez deň 30 minút (ako hodinky) každý spánok a je potrebné ho douspávať alebo už často ani späť nezaspí?

Ak vaše dieťatko zaspáva bez pomoci (prsníka, hojdania, kočíka alebo cumlíka, ktorý si nevie dať samo do ústočiek), je možné že sa budí kvôli únave, spánkovej regresii alebo nevhodnému režimu. Ak ale zaspáva s pomocou a budí sa po 30 minútach, súvisí to pravdepodobne so spôsobom zaspatia.

Po prvej spánkovej regresii začína mať spôsob zaspatia významnejší vplyv na spánok dieťatka. Každé bábätko prejde v spánku všetkými fázami hlbokého spánku a na 30tej minúte prechádza do ľahkého a aktívneho REM spánku. Ak dieťatko nemá k dispozícii spôsob, akým zaspalo, môže sa budiť. Dieťatko sa teda cez deň začína budiť v 30 minútových intervaloch s plačom a v noci sa môže budiť aj každú hodinu alebo dve. Dlhodobé čaté nočné budenie preto nie je vyslovene samozrejmosť, je to skôr výsledok spánkových návykov. Ak vám to tak vyhovuje, je to v poriadku. Ak nie, sme tu, aby sme vám pomohli. 

Deti potrebujú priestor preto, aby sa naučili spinkať menej prerušovane vo forme zdravých spánkových návykov, vhodnej a veku primeranej spánkovej hygieny či vhodnej doby bdenia a režimu denného aj nočného spánku.

Spánok je príliš dôležitý preto, aby sme nad jeho nedostatkom len mávli rukou.

 

Potrebujete pomôcť?