Predstavte si, že by vaše tehotenstvo trvalo 12 mesiacov…
Kolika. Slovíčko, ktoré vyslovila snáď už každá maminka. Aj vy ste si doteraz mysleli, že ide len o bolesť bruška? Vaše dieťatko potrebuje po deviatich mesiacoch ešte aspoň jeden trimester vo vašom brušku. Pýtate sa, čo je to za výmysel? Prečítajte si viac. Táto teória celkom dáva zmysel.
Deväťmesačný šťastný život bábätka v maternici
Myslieť si, že ľudský plod je pripravený narodiť sa po deviatich mesiacoch je úplne logické. Tri trimestre sú časom neuveriteľného vývinového obdobia, no po narodení sú novorodenci stále veľmi nezrelí. Preto ťažia zo štedrého množstva pohybov, ktoré im pripomínajú tie v maternici. Užívajú si kolísanie, tíšenie, objímanie a starostlivosť, ktorú im dávate, až pokým nie sú zrelí na to, aby sa usmiali, hrkútali, koketovali, cmúľali si palček a stali sa vašimi plnohodnotnými partnermi. Novorodeniatka milujú chlácholenie a pocit vzrušenia, ktorý si vychutnávali vo vašom brušku. Ako tam vlastne vyzeral ich svet?
Celodenná ochrana a prísun jedla
Predstavme si život bábätka v maternici. Svalové steny a jemné blany sa vznášajú v teplej plodovej vode. Nachádza sa tam aj vaša pulzujúca placenta. Nazvime ju 24-hodinovou hostinou, ktorá kontinuálne servíruje jedlo a kyslík. A v čestnom kresle chránenom od hladu, baktérií, studeného vetra, zlomyseľných zvierat a hlučných súrodencov sedí vaše drahé bábätko. Sčasti astronaut, sčasti morský muž, pláva beztiažovo v teplej tekutine. Za deväť mesiacov sa vyvinul rýchlosťou svetla. Jeho telíčko narástlo na váhe. Mozog už teraz obsahuje 100 biliónov nervových buniek a každú sekundu vytvára ďalšie.
Drobček ide do finále
Posledný mesiac je mu už vo vašej maternici trocha tesno. Podobá sa na malý poskladaný praclík. Jeho útulné obydlie nie je ani pokojné, ani tiché. Naopak, je rozkotúľané a hlučné. Bábätko skáče s každým vaším krokom, keď schádzate dolu schodmi alebo navštevujete hodiny cvičenia. Krv uháňajúca cez placentový obeh vytvára rytmický hluk, ktorý je hlasnejší než vysávač. Prekvapivo, tieto všetky otrasy váš plod nerozrušia. V skutočnosti to považuje za upokojujúce. Preto sú bábätká vo vašom brušku pokojné počas celého dňa, no akonáhle si v noci ľahnete do postele začnú ožívať. Ak je život v maternici taký ideálny, prečo prichádza na svet už po deviatich mesiacoch?
Vaše bábätko potrebuje štvrtý trimester
Štvrtý trimester maznania a túlenia sa je narodeninový darček, ktorý vaše bábätko naozaj chce. Možno si myslíte, že pokojná detská izba mu pre rast a vývoj ponúkne perfektné prostredie. No z jeho pohľadu je váš domov ako časť divokého kasína v Las Vegas. Po narodení sú všetky zmysly dieťatka bombardované novými zážitkami. Z okolitého sveta prichádza neusporiadaný nápor svetiel či farieb. Z jeho vnútra zas nové pocity ako hlad, smäd i plynatosť. Počas prvých týždňov sa so všetkými týmito zmenami vyrovnáva „vypnutím“ a neustálym spinkaním. Akonáhle vstane, môže byť chaos, neprirodzené prostredie či ticho naňho priveľa. Neupokojí sa, až kým ho nezoberiete na ruky, nezačnete kolísať alebo kojiť. Tieto vnemy kopírujú maternicu a spúšťajú v ňom silný upokojujúci reflex.
Novorodenci sú veľmi zraniteľní
Keď príde malé krehké stvorenie na svet, nevyzerá, že by bolo na to pripravené. Vyžaduje si neustále držanie, hojdanie, čokoľvek, čo by ho upokojilo. Je ako nedopečený koláčik, ktorý potrebuje ísť ešte na chvíľku naspäť do rúry, aby sa dopiekol. Vaše bábätko potrebuje ešte pár mesiacov „maternicových služieb“. Byť celodennou chodiacou maternicou a robiť všetko, čo ona – držať, kŕmiť, hojdať, nie je jednoduché. Hoci robíte čo môžete, vaše bábätko si myslí, že byť na rukách „len“ 12 hodín denne je švindľovanie. Keby vedelo rozprávať pohŕdavo by povedalo: „mama, prečo sa sťažuješ, keď si ma nosila 24-hodín denne a kŕmila každú jednu sekundu?
Iný kraj, iný mrav…
Veľa rodičov si myslí, že bábätká sa musia naučiť byť nezávislé okamžite. Rozličné kultúry to vnímajú inak. Napríklad, na ostrove Bali bábätká nikdy nespia samy a počas prvých štyroch mesiacov sotva opustia ruky dospelého. Na 105-ty deň domáci vykonajú posvätný obrad, aby privítali bábätko ako nového člena ľudskej rasy. Dajú mu prvý dúšok vody a vajíčkom potrú ruky i nohy, ktoré mu dodá silu a vitalitu. Až potom sa môžu jeho nôžky dotknúť „Matky Zeme“. Na Bali je kolika mimoriadne zriedkavá. Je to preto, že rodičia bábätkám počas štvrtého trimestra sprostredkúvajú pocity, ktoré zažívali v lone matky.
Bábätko nosením nerozmaznáte
Pred sto rokmi upozorňovali rodičov, aby svojich novorodencov nehýčkali. Aj pamflet amerického Úradu pre deti z roku 1914 varoval matky, aby neučili svoje bábätká, že plačom dosiahnu všetko, čo chcú. Mohli by sa z nich stať malí, nedisciplinovaní, rozmaznaní, úzkostliví despoti domácností, ktorí neustále vyžadujú, aby matka zo seba robila otroka. Cítite sa tak zakaždým, keď vaše dieťatko plače, zatiaľ čo ho ukladáte do postieľky? Nečudujte sa, že je nervózne. Po narodení ste ho náhle „okradli“ o jeho celodennú hostinu nosenia, hojdania, kolísania i rytmických zvukov. A nebojte sa, počas prvých štyroch mesiacov je nemožné vášho drobčeka „pokaziť“ a rozmaznať.
Psychológia pripútanosti
V roku 1972 výskumníci zistili, že rýchle uspokojenie potrieb dieťatka počas prvých mesiacov ho robia lepším a trpezlivejším. Psychológia pripútanosti učí, že rýchla a láskavá odpoveď na plač bábätka je základom silných rodinných hodnôt. Keď vaše ruky objímu bábätko alebo ho uspokojíte teplým mliečkom, akoby ste mu hovorili: „Neboj sa, vždy tu budem pre teba, keď ma budeš potrebovať.“ Dôvera, ktorá medzi vami vzniká sa stáva pevným základom hlbokého priateľstva a intimity počas celého života. zároveň výskumy potvrdili, že reakcia by mala byť primeraná. Nie vždy reakcia v prvej sekunde je riešením, častokrát dieťatko maminka zobudí.
Chýbajúci štvrtý trimester: pravda o kolike
Po dlhých rokoch mýtov a zmätočných informácií je dnes jasné, že skutočným základom koliky je, keď sú bábätká odňaté z pokojného rytmického prostredia maternice. Možno sa pýtate: „ak je chýbajúci štvrtý trimester dôvodom, prečo bábätká plačú, ako je možné, že ju nedostanú všetky? Odpoveď je jednoduchá –veľa bábätiek má pokojnú povahu a schopnosti „sebaupokojenia“, ktoré im pomáhajúvysporiadať sa s okolitým svetom a s tým, že sa narodili zavčasu. Napriek množstvu nových impulzov sú schopné utíšiť sa samotné. Na druhej strane sú bábätká s náročným temperamentom a so slabou schopnosťou sebaovládania(hlboký spánok, ľahký spánok, pokojná bdelosť, ospalosť, rozrušenie, kričanie). Na rovnaké skúsenosti reagujú dramaticky. Aby sa im „zapol“ upokojujúci reflex potrebujú pocit utišujúcej maternice. Tieto bábätká dostanú koliku veľkým vzrušením či tichom a chýbajúcim rytmom maternice. To je dôvod, prečo počas štvrtého trimestra pomáha bábätkám na koliku tíšenie pomocou citoslovca Ššššš. Deti s pokojnou povahou „idú cez vlastné limity“ a problémy s bruškom (napríklad plynatosť, gastrokolikový reflex alebo potravinové alergie) zvládajú lepšie. Na druhej strane, pri bábätkách so slabou schopnosťou upokojiť sa dokáže len mierne nepohodlie spustiť veľké trápenie.
Teória štvrtého trimestra
Je naozaj chýbajúci štvrtý trimester spúšťačom koliky? Pozrime sa na desať základných kľúčov, ktoré by mohli toto tvrdenie objasniť.
- Kolika sa začína približne v druhom týždni života bábätka, vrcholí vo ôsmom týždni a končí sa v troch mesiacoch. Na tento kľúč perfektne sedí štvrtý trimester. Novorodeniatka spinkajú spočiatku veľmi veľa a len zriedka reagujú na množstvo podnetov okolo seba. Po dvoch týždňoch začínajú byť hore po dlhší čas. Zrelšie bábätká zvládajú nové impulzy dobre, ale vnímavé bábätká so slabou schopnosťou upokojiť sa začínajú byť ohromené. To je dôvod, prečo v tomto období môže vaše dieťatko spustiť neprestávajúci plač. Po šiestich týždňoch sa čulé bábätká môžu zmeniť na jačiace sirény, ak sú vystavené nadmernému chaosu a len minimálnemu upokojujúcemu rytmu. Po štyroch mesiacoch sú už v seba-upokojovaní lepšie (dudrú, pozorujú okolitý svet, smejú sa, cmúľajú si pršteky, odvracajú sa, keď sú príliš rozrušené). Napokon je vaše malé bábätko natoľko zrelé, že ostáva pokojné aj bez toho, aby ste ho držali, hojdali či tíšili. Až teraz je pripravené narodiť sa!
- Predčasne narodené bábätká dostávajú koliku tak často ako tie donosené. Nikdy sa však nezačne skôr, než v dobe očakávaného termínu, keď mali prísť na svet.Nedonosenci majú sklon byť pokojní aj v hlučnom prostredí. Nie sú až tak skvelí v sústredení svojej pozornosti, ale ich nezrelé mozočky sú schopné ostať spinkať. Predčasne narodené deti nemajú sklon k tomu, aby reagovali na nadmerne stimuly. „Nevstanú“ až kým sa neblíži ich dátum príchodu na svet, čo je väčšinou obdobie, keď sa začína kolika.
- Kolikový plač prichádza náhle, neočakávane a znie ako keby bábätko trpelo v bolestiach. Tento plač je podobný kvíleniu, ako keď ho niečo bolí. Nervózne bábätká zvyčajne prehnane reagujú na banálne veci – zvýšená hlučnosť, grgnutie atď. Sú ako požiarny alarm, ktorý začne zvoniť na poplach, keď je problém len s troškou pripáleného toastu. Veľa záchvatov plaču a vreskotu utíši jazda autom, biely šum alebo sanie na prsníku. Je to znak toho, že tieto bábätká sa v bolestiach nenachádzajú.
- Hundranie alebo kričanie sa často začína počas alebo hneď po kŕmení. Bábätká tým väčšinou len reagujú na „gastrokolikový reflex“ (stláčanie čriev, ku ktorému dochádza, keď sa žalúdok naplní jedlom a hrubé črevo začne tlačiť smerom ku konečníku). Veľa bábätiek nemá s týmto reflexom problém. No na konci dňa im môže dôjsť trpezlivosť a práve tento silný rozruch je posledným stebielkom trávy, ktorý spúšťa ich hystériu. Gastrokolikový reflex trvá počas celého nášho života, ale po štyroch mesiacoch už viac nespúšťa plač. Dôvod je opäť jasný – bábätká sa v tomto veku vedia čoraz lepšie upokojiť samy
- Dojčené deti majú koliku tak isto ako tie, ktoré sú kŕmené z fľaše.Dojčenie nemení temperament dieťaťa ani nezvyšuje jeho sebakontrolu. To je dôvod, prečo majú dojčené deti a bábätká kŕmené z fľaše pri rozvíjajúcej sa kolike rovnaké šance. Tak isto môžu rovnako profitovať z upokojujúcich rytmov štvrtého trimestra.
- Kolika sa zvykne zhoršovať večer v tzv. čarovnú hodinku. Tak ako sú dojčatá väčšinou unavené po skončení svojej narodeninovej oslavy,bábätká sa môžu rozrušiť po celom dni plnom hurhaju i ticha. Zraniteľné deti začínajú večer peniť ako hrnce s horúcim pudingom, až kým ich neuspokojíte upokojujúcimi pocitmi štvrtého trimestra.
- Koliku môže dostať vaše piate bábätko, rovnako tak ako prvé. Vôbec nesúvisí s úrovňou rodičovských skúseností. Vaše prvé štyri bábätká môžu byť pokojné, zatiaľ čo piate má silný temperament a slabú schopnosť kontroly. Bez držania či hojdania sa jednoducho rozruší.
- Kolika na chvíľu utícha vďaka intenzívnemu hojdaniu, držaniu a zvukmi, ktoré vydáva napr. jazda autom alebo vysávač. Všetky tieto finty napodobňujú maternicu. Je to presvedčivý dôkaz toho, že koliku spôsobuje chýbajúci štvrtý trimester. Po štyroch mesiacoch nie je potrebné až také výrazné používanie týchto trikov.
- Bábätká s kolikou sú medzi záchvatmi plaču zdravé a šťastné.Ak je hlavný dôvod koliky problém vyrovnať sa s mnohými podnetmi a naopak, dáva to absolútny zmysel.
- V niektorých kultúrach vo svete je kolika ojedinelá alebo neexistuje. Napríklad,deti z Botswany len veľmi zriedkavo, ak vôbec, trpia kolikou. Mamy držia svoje deti takmer 24-hodín denne, často ich koja a neustále ich hojdajú a kolíšu. Mesiace napodobňujú svoju maternicu.
Chýbajúci štvrtý trimester je jediným vysvetlením, ktoré skutočne zapadá do všetkých týchto desiatich kľúčov koliky. A ešte rada na záver: ak sa snažíte napodobniť pohyby maternice dajte si pozor, aby ste ich vykonávali správne.
Z kinky Harvey Karp, Najšťastnejšie bábätko.