Časté nočné budenie, Novorodenci, O spánku

Predspánková rutina

Zaspávanie je samostatná téma snáď každého rodiča v dlhom alebo kratšom horizonte času. 🙂 Bez ohľadu na spôsob zaspatia bábätka, každé máva obdobia, kedy to so zaspávaním nie je ružové. Čo však pre hladké zaspávanie môžete urobiť od dňa 1 (od narodenia), je zavedenie pravidelnej predspánkovej rutiny.

Faktory, ktoré ovplyvňujú zaspávanie

To, ako „ľahko“ naše bábätká a detičky zaspávajú ovplyvňuje množstvo faktorov. Tými hlavnými sú:

  • predvídateľná a stabilná predspánková rutina
  • vhodné spánkové prostredie (tma, vyvetraná miestnosť, bez elektroniky a LED svetielok)
  • vhodné načasovanie spánku, únava ale nie preúnava 🙂

Význam predspánkovej rutiny

Deti majú rady predvídateľnosť. To je dôvod, pre ktorý zavedenie opakujúceho sa rituálu pred dennými spánkami a nočným spánkom pomáha zaspávaniu a spánku.  Dieťatko sa tak naučí chápať, že po tomto rituáli nasleduje spánok.

Častokrát podceňujeme dôležitosť predspánkovej rutiny a berieme detičky od zábavných aktivít a chceme od nich, aby zrazu spali. Vedie to potom k plaču, dlhým zaspávaniam a odmietnutým spánkom. Deti neakceptujú dobre, ak sa hra zrazu zastaví a maminka ich dá hneď do tmavej miestnosti spinkať. Deti oveľa lepšie tolerujú, ak je prechod na spánok postupný.

Preto je dôležité, vytvoriť si predspánkovú rutinu, ktorá dieťatko postupne pripraví na to, že ide spinkať. Ktorá ho upokojí.

Predspánková rutina – ako ju vyskladať

Mali by ste vedieť, že predspánková rutina môže byť u každého dieťatka iná. Rovnako sa môže časom meniť a tiež môže líšiť predspánková rutina na denné spánky a na ten nočný. Pravidlo, ktoré ale rutiná má mať je to, že kroky, ktoré si zvolíte sa pravidelne opakujú.

Na denné spánky býva rutina kratšia, na nočný spánok dlhšia. Menšie deti majú kratšiu rutinu ako tie staršie. Súčasťou predspánkovej rutiny môže byť napríklad kŕmenie, prebaľovanie, masáž, čítanie knihy, kúpanie, spievanie uspávanky, spoločné zatiahnutie závesov, pusinky a pod.

 

Čítanie ako súčasť predspánkovej rutiny už od narodenia

Čítanie by určite v predspánkovej rutine nemoalo chýbať. Má pre naše dieťatko veľa výhod. Čítanie totiž:

  • rozširuje slovnú zásobu
  • zlepšuje schopnosť vyjadrovania sa
  • rozvíja emočnú inteligenciu dieťatka
  • čítanie v rannom veku podporuje budovanie pozitívneho vzťahu ku knihám a k čítaniu v neskoršom veku
  • čítanie podporuje kognitívny rozvoj dieťatka hravou formou, podporuje rozvoj myslenia, pamäti a logického myslenia
  • čítanie je priestor, kedy môžete mať spoločný čas pre seba a dieťatko
  • obohacuje znalosti vášho dieťatka
  • čítanie podporuje a rozvíja fantáziu a predstavivosť u detí

Vzhľadom na vek dieťatka vyberajte knihy s vhodným obsahom, grafikou a aj materiálom. S malinkými deťmi knihy len listujeme a pomenúvame obrázky. Preto sú vhodné knihy, kde nie je priveľa textu ale naopak viac kresby. Sú deti, ktoré preferujú knihy s príbehom, iným sa páčia skôr knihy vzdelávacieho charakteru. Našťastie je ponuka kníh taká obsiahla, že si vyberie každý. Ponuka kníh je dostatočne široká, aby si vybral každý.

Nezabúdajte, že knihy so strašidelným príbehom alebo nevhodnými kresbami, môžu dieťatko desiť a spôsobovať u neho zlé sny a nočné mory. Aj keď sa vám príbeh alebo grafika nemusí zdať strašidelná, na dieťatko môže pôsobiť inak.

Mrknite na toto video, kde detailnejšie vysvetľujem ako rutinu čo najlepšie nastaviť. 🙂

 

Potrebujete pomôcť?