[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3,4,5″ ihc_mb_template=”-1″ ]Separačná úzkosť 8-10 mesačných deti[/ihc-hide-content]
Tipy a triky ako im pomôcť ju lepšie zvládnuť
Separačná úzkosť, ktorá sa prvýkrát vo zvýšenej miere objaví okolo 8-10 mesiaca, často spolu so stavaním sa, štvornožkovaním je prirodzený míľnik, ktorým si prejde každé bábätko. Neexistuje čarovný trik, ktorý dieťaťu nechá zmiznúť túto úzkosť. Je však dobré vedieť, kedy a prečo ju očakávať a ako dieťatku pomôcť ju zvládnuť lepšie.
Ako sa prejavuje separačná úzkosť?
Dieťatko začne zrazu z ničoho nič pri zaspávaní plakať, v postieľke sa stále dookola stavať, v noci často budiť, denné spánky sa môžu skrátiť, dieťatko môže odmietať denné spánky. Cez deň môže byť nervózne, plačlivé, plače ak sa čo len na chvíľku stratíte z dohľadu.
Hrajte sa s dieťatkom na skrývačku
V postieľke cez deň pri hraní ale aj cez deň v iných častiach domu/bytu, skrývajte sa za blízky nábytok (posteľ, gauč a pod.) na pár sekúnd a hovorte, „Kde je maminka?… Tu je maminka alebo Kukuk“.
Skrývajte hračky pod plienku
Takýmto spôsobom ukazujete, že veci existujú, aj keď ich nevidíme. Skryte preto obľúbenú hračku alebo hryzadlo pod plienku pred dieťatkom tak, aby to dieťatko videlo a podporte dieťatko v tom, zdvihlo plienku a hľadalo hračku.
Učte dieťa, že aj iné osoby sú milujúce
Je dobré a vhodné, aby detičky občas boli chvíľku aj samé s niekým iným, napr. ocko, babka a pod. Je to veľmi dôležité, aby sa naučili, že keď odídete, vždy sa vrátite a že aj niekto iný ako maminka je milujúca dôveryhodná osoba. Ak je totiž dieťatko 24 hodín 7 dní v týždni 3 roky vkuse len s maminkou a nikdy nebolo bez nej, nástup do škôlky, prípadne odlúčenie od maminky v 2 rokoch, lebo ide rodiť môže byť pre dieťa mimoriadne náročný a stresujúci.
Nikdy neodchádzajte od dieťaťa únikom
Pri vašom odchode na krátky nákup, do fitka alebo na kávu so súrodencom dieťatko vždy pobozkajte a rozlúčte sa. Nikdy neodchýdzajte „na tajnáča“. Kazi to vzťah a dôveru medzi vami a dieťaťom. Ako môže dieťa vedieť, že takto tajne neodídete zase.
Urobte si spánkovú knihu (pre deti 10+ mesiacov)
Odfoťte dieťa pri jednotlivých úkonoch predspánkovej rutiny (s maminkou, s ockom, samé). Večera – kúpanie – pitie mliečka – čítanie – obliekanie vaku – uloženie do postieľky – dieťatko spí. Vytvorte si zošiť alebo knihu a ponaliepajte jednotlivé fotografie v správnom poradí a cez deň a pred spaním (začiatkom rutiny) si knihu prezerajte/čítajte. J