12+ mesiacov, Regresia, Režim, Uzavretá zóna

Vývin dvojspánkového režimu

Ako sa postupné vyvíja režim od 2 spánkov po 1.

Našim cieľom je, aby detičky spinkali koľko potrebujú a mali potrebné množstvo spánkov čo najdlhšie. Čo sa ale často stáva je, že detičky počas 12 mesačnej regresie majú snahu prejsť dočasne na jeden spánok, avšak tento prechod je príliš skorý. Väčšina 11-13 mesačných detí ešte na prechod na jeden spánok nie je pripravená. 

Pri nastavení dvojspánkového režimu vždy odporúčam smerovať dieťatku obedný spánok ako hlavný spánok. Pri dvojspánkovom režime vychádzame z pravidla z intervalov 2,5-3-4 hodiny medzi jednotlivými spánkami. Samozrejme u každého dieťatka to môže byť trošku iné, ale tieto intervaly vyhovujú drvivej časti bábätiek. 

Keď ako 8-10 mesačné, bábätko prejde na dva spánky, väčšinou má ešte celkovú spánkovú potrebu niekde na 2,5-3 hodinách a teda odporúčam dva dlhé spánky 1,5 a 1,5 hodina, alebo 1 hodina a 1,5-2 hodiny. V prípade, že pozorujete, že vaše dieťatko už po prechode na 2 spánky 3 hodiny nenaspí, odporúčam smerovať ranný spánok na hodinu a obedný na 1,5 hodinu. 

Hlavným cieľom je udržať odporučené intervaly bdenia a len pracovať s dĺžkou prvého spánku. 

Ak teda vaše dieťatko spí 1,5 hodiny ráno a po 3 hodinách ide opäť na 1,5 hodinu spinkať. Super. Ak ale začnete pozorovať (najčastejšie okolo 9.-10. mesiaca), že už po rannom 1,5 hodinovom spánku zaspí na obedný spánok podstatne neskôr alebo plače a nechce zaspať, je potrebné ranný spánok skrátiť na 1 hodinu a opätovne ukladať dieťatko na obedný spánok po necelých 3 hodinách, aby do 3 hodín naň zaspalo. Niekedy je potrebných aj 45 minút.  

Rovnaká situácia nastáva okolo roka, kedy už aj 1 hodina ranného spánku, môže spôsobovať neskorý obedný spánok alebo dokonca jeho odmietnutie. Aj v tomto prípade pokračujte skrátením spánku na 30 minút (naozaj 30 a nie viac J), čo zabezpečí to, že dieťatko si udrží dlhodobo dva spánky, až do obdobia 15.-18. mesiacov, čo je vek, dokedy drvivá väčšina bábätiek dva spánky naozaj potrebuje. 

Veľmi výnimočne potrebuje dieťatko ranný spánok skrátiť až na 20-25 minút. 

Ďalšou možnosťou je predĺženie intervalu dvoch spánkov dočasne na 3,5-4 hodiny okolo 13.-14. mesiaca, aby malo dieťatko stále dva spánky. Prvý spánok by ale mal trvať 30 minút (ak pri trojhodinovom bdení dieťatko druhý spánok odmieta), alebo 60 minút a 4 hodinové bdenia a maximálne 1-1,5 hodinový spánok. Druhá alternatíva ale niekedy zhoršuje noc a preto sa stále prikláňam k režimu short-long. 

Príznaky prechodu na 1 spánok