Prespatie noci, Uzavretá zóna

Zrušenie nočného dojčenia a prespatie noci

Vytesnenie dojčenia

Vo všeobecnosti dokážu prespať bábätká noc vtedy, ak sú na to dostatočne vyzreté a majú dostatok mliečka aj papania cez deň. Nedojčené bábätká zvyknú prespávať noc podstatne skôr, pretože UM je sýtejšie. Bábätká, ktoré sú dojčené, dokážu spať celú noc už okolo 8. mesiaca.

Základným predpokladom preto, aby dieťatko dokázalo spinkať celú noc bez mliečka (MM alebo UM) je

  • schopnosť zaspávať bez pomoci a spojiť si spánkové cykly bez pomoci rodiča
  • vhodný denný spánkový režim
  • veku primerané dostatočné množstvo mliečka
  • dostatok kvalitnej a vhodnej stravy, ktorá dieťatko kvalitne zasýti a nespôsobuje potiaže
  • vhodný vek
  • bábätko priberá (veku primerane)
  • bábätko/dieťatko je zdravé

Prvým krokom je obmedzenie nočného mliečka na 1-2krát. Po obmedzení nočného pitia mliečka na 1-2  v noci máte dve možnosti, ako mliečko zrušiť úplne.

1.možnosť

Zostávajúce dojčenia zrušíte zo dňa na deň, tzv. spôsobom „cold turkey“ a bábätko tíšite niekoľko nocí, až kým začne spinkať celú noc. Prvá noc zrušenia býva mimoriadne náročná, následne sa bábätko ešte niekoľko nocí zvykne budiť v nepravidelných intervaloch. V závislosti od bábätka a konzistencie rodiča, začne postupne spinkať celú noc. Je mimoriadne dôležité ponúknuť viac mliečka a na noc (UM- viac mliečka, MM: obidva prsníky) a jedla cez deň.

2.možnosť

Ďalším spôsobom ako zrušiť nočné dojčenie je vytesniť ho postupne každú noc. Každú noc budete teda posúvať zostávajúce 1-2 dojčenia o 30 minút. Neznamená to, že aj vaše dieťatko sa bude budiť stále neskôr, vy ale budete dojčenie presúvať smerom na ráno, aby ani jeho bruško nebolo hladné.

Príklad:

1.noc

19:00 večierka

24:00 dojčenie

03:00 dojčenie

2.noc

19:00 večierka

00:30 dojčenie

3:30 dojčenie

3.noc

19:00 večierka

01:00 dojčenie

4:00 dojčenie

4.noc

19:00 večierka

01:30 dojčenie

4:30 dojčenie

5.noc

19:00 večierka

02:00 dojčenie

5:00 dojčenie

Atď.

 

Časy dojčenia sú časy pred ktorými dieťatko nedojčíte, ale tíšite. Na dojčenie bábätko nebudíte a ak čas dojčenia prespí, považujete čas zobudenia za ďalší čas pre ďalšiu noc.

Cieľom je postupné vytesnenie druhé nočného dojčenia, až kým sa nestane prvým ranným a následne môžete zostávajúce dojčenie vytesniť rovnako alebo zrušiť „cold turkey“.

Niekoľko nocí následne dieťatko tíšite. V noci sa snažte nevytvoriť žiadne nové zvyky, na ktoré by sa bábätko chcelo následne budiť ako: uspatie na rukách, pitie vodičky.

Pitie vodičky

Neodporúčam nahrádzať mliečko vodičkou. Mnohé detičky totiž dokážu presedlať z mlieka na vodu a budia sa aj naďalej. Najvhodnejšie je ponúknuť vodu kde tu prvú jednu dve noci noci po zrušení dojčenia a následne vodu neponúkať.

Detičky začnú spať celú noc niekde okolo 4.-14. noci po odstavení.